Umut Tuzkaya

Uzun ince bir yol..

Maaşla çalışmak mı kendi işini kurmak mı?

Pek çok insan hayatına maaşlı çalışan olarak devam eder. Kendi işini yapmak risklidir ve bazen getirisi olmaz hatta zarar bile edersin.

Bunun yerine maaşını alır belli bir seviyede geliri garantilersin. Tabii bunun da işsiz kalmak gibi başka riskleri vardır ama görece daha az. Bunun için de bazı insanlar daha az ama garantili bir gelire razı olarak memur olmak isterler.

Gelirden ziyade benim kabul edemediğim ömrünü ay başlarını takip ederek ve çoğu zaman amaçsız olarak ya da birilerinin kararlarını uygulayarak geçirmek. 

Maaşla çalışırken bile hiç bir zaman  pazartesi sendromu yaşamadım. Sendrom yaşadığı bir işte insan neden çalışır anlamıyorum.

Şöyle bir düşün; 1 gün 24 saat. Bunun ortalama 8 saati uyuyarak geçiyor. Özellikler büyük şehirlerde gidiş dönüş hazırlanma, servis ya da trafik vs nedenlerle ortalama 2 saat yolda gidiyor. Geriye kaldı 14 saat. Bunun en az 8 saati de işte geçiyor. Geriye kaldı mutlu olabileceğimiz 6 saat. 24 saatin sadece 6 saati bize ait öyle mi?

Bence değil.

İşte harcadığınız 8 saatte de mutlu olmalı insan. Mutlu olmadığın işi yapma. Mutlu olmadığın yerde çalışma.

 

Maaşla çalışmak mı kendi işini kurmak mı?

Maaşla çalışmak yanlış değil, kendi işini yapmak istemek de yanlış değil. Ne istiyorsun, ne hayal ediyorsun? Nasıl mutlu oluyorsun bunlar önemli.

Kalbinin sesini dinle hangisini yapmak istiyorsan onu yap emin ol senin için doğrusu budur.

Yorum ekle

biuquote
Loading